animace animace animace animace animace

Lubná - http://www.lubna.cz/

Znak obce LubnáObec Lubná se nachází na okraji Českomoravské vrchoviny mezi městem Poličkou a Litomyšlí v nadmořské výšce 690 m n. m. Rozkládá se na úbočích protilehlých svahů, obklopena lesy a lány polí, údolím protéká Lubenský potok.

 

V současné době zde žije 1020 obyvatel. Obcí prochází značená cyklostezka „Krajem Smetany a Martinů“. Dominantou obce je kulturní památka - kaple sv. Anny a památná lípa, jejíž stáří je přes 600 let.

 

 

První zmínky o obci Lubná jsou od roku 1167, kdy kníže Vladislav II. daroval klášteru litomyšlskému mimo jiné vsi i okrsek na Lubném se všemi lukami a celý les od řeky Desná až k řece Svratce. V roce 1347 byla osada Lubná přidělena kapitule litomyšlské.

LubnáTraduje se, že název obce lubná vznikl ze slova lub, které ve slovanských jazycích označovalo kůru stromů. V naší obci bývalo hodně dubů a lip a z jejich dřeva se vyráběly luby k sítům. Proto se ve střední části praporu a znaku objevuje síto. V dolní části jsou znázorněny bílé vlny s dřevěnými došky, neboť ve zdejším potoce, který protéká obcí, plavalo velké množství ztrouchnivělé kůry. V horní části jsou umístěny 3 lilie – symboly Trojice Boží.

Naši předkové již v polovině 19. století usilovali o zachování určité symboliky obce, a proto dali zhotovit mosazné razítko, kde je v „pečetním“ poli vyobrazena pravděpodobně Nejsvětější trojice.

Na základě návrhů p. Velebného z Ústí nad Orlicí byly symboly obce Lubná v roce 2003 schváleny. Dekret s povolením užívat obecní znak a prapor převzali osobně dne 6. 6. 2003 starostka obce Zdeňka Švecová a 1. místostarosta obce ing. Josef Boštík od předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Zaorálka a místopředsedkyně pí Němcové.

Slavnostní svěcení symbolů obce se uskutečnilo v kapli sv. Anny dne 19. 6. 2004. Matkou praporu byla schválena paní Marie Košňarová, za kmotry byli: Otec biskup Kajnek, hejtman Pardubického kraje ing. Roman Línek, starostka obce Lubná Zdeňka Švecová a za SDH Jan Vomáčka.

Památná lípa v LubnéV první polovině 19. století proslavila naši obec Kajetánčina huť, která vznikla díky nápaditému myšlení našich obyvatel. Pod vedením najatých odborníků se výrobky zdejší sklárny vyvážely do Španělska, Holandska, i daleké Ameriky. Jako palivo posloužilo velké množství dřeva napadeného kůrovcem a z různých polomů z místních lesů. Dle pověsti byl ve zdejší huti vyroben lustr pro kapli sv.Anny. Po několika opravách osvětluje naši kapli dodnes.

Obec nabízí standardní služby, Dům s pečovatelskou službou, kino, výdejna léků, ubytování, občerstvení v pohostinství Huntovna nebo Skalka. Zařízení Skalka nabízí prostory pro sportovní soustředění, salonky pro společenské oslavy a halu vhodnou na různé výstavy. Každoročně se v obci koná florbalový turnaj Dona Bosca, hasičská soutěž „Putovní pohár obce Lubná“, Lubenská šťopička, vánoční výstava, zpívání u betléma a další.

fotogalerie


 

 

 

 

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5