animace animace animace animace animace

Další zajímavosti z obce

Historie obce

Obec Zderaz patří mezi typické lesní lánové vsi, které vznikaly kolonizací zdejší krajiny Podlažickým klášterem v polovině 13. stol. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu, tj. k Novým Hradům.

Společenský život

Společenský život v obci je bohatý a pestrý. Udržují se zde tyto lidové zvyky a tradice: Chození Tří králů (obnovená tradice), velikonoční pomlázka a oplátky, pálení čarodějnic s posezením, stavění máje a májek děvčatům, pouťová pobožnost u kapličky, chození Mikuláše s čerty a andělem, stavění brány novomanželům s celým obřadem - převezení nevěsty na trakaři, řezání polena, nahození chomoutu, čtení vinše, předání daru od kamarádů, pohoštění přihlížejícím, masky žida a cikánek. Před svatbou pořádá každý ženich zpívání s mládenci.

Lípy ve Zderazi

Spolky v obci

Hlavními iniciátory veškerého dění ve vsi jsou Sbor dobrovolných hasičů (SDH), Sbor pro občanské záležitosti a skupina lidí kolem kulturní komise, která pracuje pod názvem ZDERAD (Zderad - staročeské jméno, ze kterého vznikl název obce, znamená: "Zde jsem rád, zde žiji rád."). SDH pořádá každoročně 2 plesy, součástí těchto plesů je při 1. plese dětský karneval. Plesy mají pokaždé velmi pěknou a náročnou výzdobu, každý rok jinou, podle rázu dětského karnevalu. Koncem prázdnin pořádá SDH tradiční dětský den. Již několik let zde máme i rybí a vepřové hody. Za zmínku také stojí oddíl mladých hasičů, který v hasičském sportu čestně reprezentuje na soutěžích obec a několikrát již reprezentoval Pardubický kraj na Mistrovství ČR. Spolek ZDERAD se zaměřil na obnovu a uchování starých tradic a památek Zderaze.

Turistické zajímavosti

Pískovcové obydlí, Expozice fotografií dochovaných sklepů

V obci se nacházejí zajímavé pískovcové sklepy, z nich některé sloužily k bydlení nejchudších ještě koncem 19. století. Sklepů je cca 30, 5 z nich má okna, některé mají více místností. Spolek ZDERAD uvedl dva z těchto sklepů do původního stavu. Jeden z nich slouží jako ukázka bydlení a druhý jako expozice fotografií dosud dochovaných sklepů.

Zderazský domeček

Zderazský domeček má ve svém podtitulu tři slova historie - tradice - současnost. Tento podtitul tedy říká, co vše zde návštěvníci naleznou - zajímavé informace týkající se historie obce, historie praní, zemědělství, tkalcovství, lyžování ve Zderazi a mnoho dalšího. Je možné si zde přečíst některé pověsti z okolí. Tento objekt však neslouží pouze jako stálá expozice. Každoročně se zde koná Velikonoční prodejní výstavka žáků ze ZŠ a MŠ Perálec.

Fotogalerie

http://www.zderazskezajimavosti.webgarden.cz/

 

 

 

 

 

 

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1